İş

ABD’de T+1 hisse senedi anlaşması Avrupa’da endişelere yol açtı

Avrupalı varlık yöneticileri, Mayıs ayı sonunda yürürlüğe girmesi planlanan ABD hisse senedi işlemlerinin iki iş gününden (T+2) bir iş gününe (T+1) kaydırılması konusunda alarm veriyor. Bu değişiklik, Kanada ve Meksika’yı da içeren ABD piyasalarındaki riski azaltmayı amaçlıyor.

Yine de, Avrupa’da potansiyel “sistemik risk” endişelerine yol açtı ve Avrupa Fon ve Varlık Yönetimi Birliği (EFAMA) merkez bankaları ve düzenleyicilerden müdahale çağrısında bulundu.

EFAMA, döviz mutabakat sistemi CLS’nin, Avrupalı kullanıcılara yeni T+1 sistemi kapsamında ABD hisselerini satın almak için gereken döviz işlemlerini tamamlamaları için ek süre tanıması için yetkilendirilmesini istedi.

Toplam 28.5 trilyon € (31.06 trilyon $) değerinde varlık yöneten firmaları temsil eden grup, T+1’in devreye girmesiyle birlikte günlük döviz işlemlerinin %40’ının CLS platformunun güvenliği dışında gerçekleşmek zorunda kalabileceğini vurguladı. Bu, normal bir işlem gününde 50-70 milyar dolar anlamına gelebilir ve değişken piyasa koşullarında potansiyel olarak yüz milyarlarca dolara yükselebilir.

Varlık yöneticileri grubu, 1974 yılında Alman bankası Herstatt’ın çöküşüne atıfta bulunarak bu konunun sistemik önemini vurgulamış ve önemli döviz işlemlerini yarım bırakarak küresel bir zincirleme reaksiyonu tetiklemiştir. Avrupa Merkez Bankası, ABD düzenleyicileri ve Federal Rezerv’e CLS’nin döviz işlemlerini tamamlama süresini uzatmasını talep etmeleri çağrısında bulundular.

CLS, hesap kesim sürelerinde herhangi bir değişiklik yapmaya karar vermeden önce Mayıs ayında T+1 uygulamasının etkisini değerlendirme niyetinde olduğunu belirtti. Bu arada, bazı yatırım yöneticileri, geciken işlemlerin cezaya tabi olması nedeniyle ABD işlemlerini zamanında gerçekleştirememe riskini azaltmak için fonlarının faaliyet para birimini ABD dolarına çevirmeyi düşünüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu