Ekonomi

ADM hisseleri CFO soruşturması nedeniyle düştü, kâr görünümü azaldı

Archer-Daniels-Midland Co (NYSE:ADM) hisseleri Pazartesi günü önemli ölçüde düşüş yaşadı ve erken işlemlerde %16,49 düştü. Düşüş, şirketin Mali İşler Direktörü Vikram Luthar’ın bazı muhasebe uygulamalarıyla ilgili soruşturma nedeniyle idari izne çıkarıldığını duyurmasının ardından geldi. Soruşturma özellikle şirketin Beslenme raporlama bölümüne odaklanıyor. Bu duruma yanıt olarak ADM, Ismael Roig’i geçici CFO olarak atadı.

Merkezi Chicago’da bulunan şirket, soruşturmanın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) gelen talep üzerine başlatıldığını belirtti. Bu soruşturma, ADM’nin dördüncü çeyrek kazançlarının açıklanmasının ertelenmesine yol açtı.

Bu gelişmelerin ardından Goldman Sachs, ADM’ye ilişkin görünümünü revize ederek hisse senedinin notunu “al” seviyesinden “nötr” seviyesine indirdi. Yatırım şirketi, devam eden sorunları şirketin yakın ve orta vadedeki yatırım profili için bir belirsizlik kaynağı olarak gösterdi ve bu sorunların ADM’nin büyümesi veya kârlılığı üzerindeki potansiyel etkisinin açıklığa kavuşturulmasını bekledi.

Hem Goldman Sachs hem de BMO, ADM hisseleri için fiyat hedeflerini değiştirdi. Goldman Sachs hedefini önceki 90 dolardan 67 dolara düşürürken, BMO da hedefini 80 dolardan 66 dolara düşürdü.

Şirketin yaşadığı zorlukların yanı sıra ADM, düzeltilmiş hisse başına kazanç varsayımını da revize etti. Şirket Aralık 2023’te sona eren mali yıl için 6,90 dolar beklerken, bu rakam daha önce “hisse başına 7 doların üzerinde” iddiasından daha düşük.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu