Ekonomi

Asya Borsalarında Karışık Trendler

Asya borsalarında karışık bir seyir izlendi.

ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının para politikalarının açıklanacağı haftaya küresel piyasalar temkinli başladı.

Enflasyon ve durgunluk ikileminde küresel ekonomilerdeki belirsizlik varlık fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.

Analistler, Japonya’da Haziran ayında yıllık enflasyonun yüzde 3,3 ile Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) yüzde 2 olan hedefinin üzerinde olduğunu belirterek, Banka’nın para politikasında değişiklik yapmasının beklenmediğini ancak Cuma günü yapılacak toplantıda politika ayarlaması yapabileceği yönünde spekülasyonlar olduğunu söylediler.

BoJ yetkilileri tarafından Cuma günü yayınlanan ve çok gevşek para politikasının yan etkilerini tartıştıkları bir rapor, söze gerek olmadığı fikrini vurguladı.

Öte yandan Çinli hükümet yetkililerinin uzun bir aradan sonra uluslararası yatırımcılarla görüşeceklerine dair haber akışı satış baskısını sınırlıyor.

Japonya’da bugün açıklanan verilere göre Temmuz ayında hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 53,9 ve imalat sanayi PMI 49,4 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Bugün Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,72 artarak 2 bin 628 puana yükselirken, Çin’de Şangay bileşik endeksi yüzde 0,2 azalarak 3 bin 161 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 1,17 kazançla 32.692 puandan kapatırken, dolar/yen paritesi yüzde 0,1 düşüşle 141,5 oldu.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,3 azalarak 66 bin 497 puana gerilerken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,6 değer kaybederek 18 bin 561 puan oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu