Haber

Bakan Yerlikaya: Sarıyer’deki kilise saldırısında 2 cinayet zanlısı yakalandı

İstanbul’un Sarıyer Büyükdere İlçesi’ndeki Santa Maria Kilisesi’ne pazar ayini sırasında düzenlenen silahlı baskında iki cinayet zanlısı yakalandı. Haber İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından açıklandı.

Sarıyer’deki Santa Maria (Aziz Meryem) Kilisesi’ne düzenlenen silahlı saldırıda 1 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile asayiş ve ilçe polis ekipleri, kilise ayininde yaşanan silahlı saldırının zanlılarının 24 saat içinde yakalanmasında sonuca ulaştı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya

KATİL SANLIĞI YAKALANDI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 2 cinayet zanlısının yakalandığını duyurdu. Bakan Yerlikaya, paylaşımında, “Sarıyer Santa Maria Kilisesi’ndeki pazar ayininde Tuncer Cihan isimli vatandaşımızın ölümüne sebep olan iki cinayet zanlısı yakalandı. Failleri tespit edip yakalayan İstanbul Emniyetimizi ve kahraman polislerimizi tebrik ediyorum. Hayatını kaybeden vatandaşımızın ailesine ve yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum.” sözlerini kullandı.

İSTANBUL VALİSİ GÜL: YARALIMIZ YOK

Saldırının ardından öğle saatlerinde kilise önünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İstanbul Valisi Davut Gül, “Hepimize başsağlığı dileriz. Saldırıyı şiddetle kınıyoruz. 1972 doğumlu vatandaşımız hayatını kaybetti. Tek kişiye yönelik saldırıda herhangi bir yaralanma olmadı. Failleri bulunarak adli makamlara teslim edilecektir.” dedi.

İstanbul Valisi Davut Gül

YAYIN YASAĞI KARARI ALINDI

Saldırıya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında olaya ilişkin tüm görüntü ve ses, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaydedildi. haberlersosyal paylaşım sitelerinde yayın yasağı getirildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KİLİSE RAPORU İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, baskına ilişkin Sarıyer Kaymakamı Sayın Ömer Kalaylı, Santa Maria İtalyan Kilisesi Rahibi Sayın Anton Bulai ve Polonya’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Witold Lesniak ile telefon görüşmesi yaptı. Tüm camiaya başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileten Erdoğan, faillerin bir an önce yakalanması için gerekli adımların atıldığını belirtti.

“GEREKLİ ADIMLAR ATILIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm camiaya başsağlığı diliyorum. Tüm teşkilat olarak arama çalışmaları sürüyor. Faillerin yakalanması için gerekli adımlar atılıyor.” dedi.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Öte yandan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, başsavcılığın soruşturma başlattığını belirterek, “İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria kilisesinde ayin sırasında maskeli iki kişi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Soruşturma başlatıldı.” Bir kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı ve olaya ışık tutmak üzere bir başsavcı yardımcısı görevlendirildi. “Ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirildi. Saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerin tespit ve yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Soruşturma çok taraflı ve titizlikle yürütülüyor.” Sözlerini kullandı.

devrekanihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu