Ekonomi

Biden yönetimi Çin teknolojisine yeni gümrük vergileri getiriyor

Biden yönetimi, ABD imalat sektörlerini desteklemek amacıyla Çin elektrikli araçlarını (EV) ve diğer yüksek teknoloji ithalatını hedef alan yeni tarifeler uygulamaya koydu. Bu tarifeler arasında Çin menşeli elektrikli araçlara uygulanan ve iki kattan fazla artarak %100’ün üzerine çıkacak olan önemli bir artışın yanı sıra yarı iletkenler ve güneş pillerine uygulanan vergilerin bu yıl %50’ye çıkarılması da yer alıyor. Ayrıca önümüzdeki iki yıl içinde Çin’in kritik batarya mineralleri, grafit ve elektrikli araç batarya mıknatıslarına %25 oranında yeni gümrük vergileri uygulanacak.

Bu hamle, yönetimin vergi teşvikleri ve hibeler şeklinde önemli mali desteklerle büyütmeye çalıştığı gelişmekte olan yerli sanayileri koruma stratejisinin bir parçası. Ancak ticaret uzmanları ve ABD’li yetkililer, bu durumun Çin üretiminin bu tarifelere tabi olmayan Meksika ve Vietnam gibi ülkelere taşınmasını hızlandırabileceği endişesini dile getirdiler. Bu ülkeler ABD-Çin ticaret geriliminden şimdiden fayda görmeye başladı. 2024’ün ilk çeyreğinde Meksika, ABD ithalatının en büyük kaynağı olarak Çin’i geride bırakacak.

Cornell Üniversitesi’nde ticaret politikası profesörü ve Uluslararası Para Fonu’nun eski Çin direktörü Eswar Prasad, tarifelerin Çin’den doğrudan ithalatı engelleyebileceğini, ancak bu ithalatın başka ülkeler üzerinden yeniden yönlendirilme olasılığının bulunduğunu belirtti. Bu durum, Çinli elektrikli araç üreticisi BYD’nin Meksika’da ABD pazarına hizmet verebilecek bir fabrika kurmayı düşündüğü yönündeki haberler nedeniyle özellikle endişe vericidir.

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Meksika’nın Çin ile ticari ilişkilerine dair ciddi endişelerini dile getirerek, gümrük vergisi kaçakçılığını önlemeye yönelik gelecekteki çabalara işaret etti. Kıdemli danışman Cara Morrow, ABD’nin “Section 301” kapsamında çeliğe uyguladığı gümrük vergisinin %7.5’ten %25’e çıkarılması nedeniyle, Çin çeliği ve alüminyumunun aktarılmasını engellemek üzere Meksika ile devam eden görüşmelerden bahsetti. ABD’nin ayrıca birçok Çin çelik ürününe yönelik ulusal güvenlik tarifeleri ve önemli anti-damping ve anti-sübvansiyon vergileri bulunmaktadır.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Temmuz 2020’den bu yana yürürlükte olan ABD-Meksika-Kanada Anlaşması (USMCA), Kuzey Amerika entegrasyonunu teşvik ederek Meksika’ya büyük ölçüde sıfır ABD tarifesi uygulamaktadır. ABD’li yetkililer USMCA’nın Çin malları için bir arka kapı haline gelmemesi gerektiğini vurguladılar ki bu konu ticaret anlaşmasının 2026’da yapılması beklenen gözden geçirmesinde ele alınabilir.

Biden yönetiminin eylemleri, Çin’in elektrikli araç, güneş enerjisi ürünleri, batarya ve çelik üretimindeki fazlalığı, ticari korumaların genellikle daha düşük olduğu Avrupa pazarlarına yönlendirerek Avrupa’yı da etkileyebilir. Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde ticaret uzmanı olan William Reinsch, Çin’in fazla üretimini engelleme girişimini bir balonu sıkmaya benzeterek, bir alandaki baskının başka bir alanda genişlemeye neden olabileceğini öne sürdü.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu