Haber

BM Genel Sekreteri: Gazze’de gördüklerimizi Lübnan’da göremiyoruz

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, tarafları İsrail-Lübnan ucunu temsil eden Mavi Hat’ta ateşle oynamayı bırakmaları konusunda uyararak, “Gazze’de gördüklerimizi Lübnan’da göremiyoruz ve buna izin veremeyiz” dedi. Gazze’de yaşananlar devam edecek.”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 101 gündür devam eden saldırılarına ilişkin açıklama yaptı. İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların 101 gündür devam ettiğini hatırlatan Guterres, “Bir kez daha tüm esirlerin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep ediyorum. Bu arada onlara insanca davranılmalı, İsrail tarafından ziyaret edilmelerine ve yardım almalarına izin verilmelidir. Uluslararası Kızılhaç Komitesi.”

Sivillerin kasıtlı olarak öldürülmesini ve yaralanmasını hiçbir şeyin haklı çıkaramayacağını belirten Guterres, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının genel sekreter olduğu dönemde benzeri görülmemiş yıkımlara ve sivil ölümlerine neden olduğunu vurgulayarak, “Öldürülenlerin büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşuyor.” Hiçbir şey Filistin halkının kolektif olarak cezalandırılmasını haklı gösteremez” dedi.

“Tanık olduğumuz uluslararası insancıl hukukun açık bir şekilde ihlali konusunda derin endişe duyuyorum.”

Gazze’deki insani krizin kelimelerle ifade edilemeyeceğini belirten Guterres, Gazze Şeridi’nde hiçbir yerin ve hiç kimsenin güvende olmadığını söyledi. İsrail baskınlarından kaçan Filistinlilerin Gazze Şeridi’nin güneyinde sıkışıp kaldığını belirten Guterres, güneydeki alanın giderek daraldığını ve yaşam koşullarının her geçen gün kötüleştiğini belirtti. Gazze Şeridi’ne giren insani yardımın yetersiz olduğunu belirten Guterres, Filistinlilerin açlık ve hastalık tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, “Tanık olduğumuz uluslararası insani hukukun açık ihlalinden derin endişe duyuyorum.”

Hollanda eski Başbakan Yardımcısı Sigrid Kaag’ın Gazze Kıdemli İnsani Yardım ve Yeniden Yapılanma Koordinatörü olarak görevine geçen hafta başladığını hatırlatan Guterres, Kaag’ın BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve bölgesel aktörlerle birlikte çalıştığını, şunları kaydetti: Çatışmanın tüm devletleri ve tarafları Kaag ile tam bir anlayışa sahiptir. işbirliği çağrısında bulundu.

“Gazze bu kadar bombardıman altındayken BM ve ortaklarımız etkili bir şekilde insani yardım sağlayamaz.”

Gazze Şeridi’ne insani yardım yapılmasının önündeki engellerin çok açık olduğunu ve bunun sadece BM tarafından değil, durumu bizzat gören dünyanın dört bir yanındaki yetkililer tarafından da belirlendiğini belirten Guterres, şöyle konuştu: “Öncelikle BM ve bizim Gazze bombardıman altındayken ortaklarımız aktif olarak insani yardım sağlıyor.” “Bu durum yardım alanların ve yardım götürenlerin hayatını tehlikeye atıyor. Gazze’deki Filistinli işçilerimizin büyük bir kısmı evlerini terk etmek zorunda kaldı” dedi.

“Bu, kuruluşumuzun tarihindeki en büyük can kaybıdır.”

İsrail’in Gazze Şeridi’nde geçen yıl 7 Ekim’den bu yana devam eden saldırılarında 152 BM personelinin hayatını kaybettiğini açıklayan Guterres, “Bu, örgütümüzün tarihindeki en büyük can kaybıdır. Yine de yardım çalışanları büyük baskı altında ve çaresiz. Gazze’de herhangi bir güvenlik garantisi yok.” “Gazze’ye yardım ulaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Gazze’ye hızlı, güvenli, engelsiz, genişletilmiş ve her zaman insani erişim çağrımızı sürdürüyoruz” dedi.

“Hayati materyaller çok az açıklama yapılarak veya hiç açıklama yapılmadan reddediliyor.”

Hayati malzeme ve ekipmanların Gazze Şeridi’ne girmesine izin verilmediğini belirten Guterres, “Tıbbi ekipman ve su tesisleri ile altyapının onarımına yönelik kritik modüller de dahil olmak üzere hayati ekipmanlar, çok az açıklama yapılarak veya hiç açıklama yapılmadan reddediliyor.” “Bu, kritik malzemelerin akışını ve temel hizmetlerin yeniden başlatılmasını sekteye uğratıyor. Bir öğe reddedildiğinde, tüm yardım sevkiyatı için zaman alıcı onay süreci sıfırdan başlıyor” dedi.

“Yıl başından bu yana kuzeye yardım ulaştırmak için yola çıkan 29 misyondan yalnızca 7’si başarılı oldu.”

Gazze Şeridi’nin kuzeyine yapılan insani yardımın birçok kez engellendiğini belirten Guterres, “Yıl başından bu yana kuzeye yardım götürmek üzere yola çıkan 29 misyondan sadece 7’si başarılı oldu. Yoğun çatışmalar nedeniyle. ve enkaz nedeniyle üzerinde anlaşmaya varılan rotaların çoğu kullanılamıyor ve patlamamış mühimmat konvoyları tehdit ediyor.” Yardım operasyonlarının güvenliğini en üst düzeye çıkaracak insani bildirim sistemlerine uyulmuyor. Ayrıca sık sık yaşanan telekomünikasyon kesintileri nedeniyle insani yardım çalışanları en güvenli rotaları bulamıyor, yardım dağıtımını koordine edemiyor veya yardıma ihtiyacı olan yerinden edilmiş kişilerin hareketlerini takip edemiyor. “Bunu hızlandırmaya çalışıyoruz ama temel kuralların yerine getirilmesine ihtiyacımız var” dedi.

Guterres, çatışmanın taraflarının sivillere saygı duyması, onları koruması ve temel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olması gerektiğini açıkladı.

“Mavi Sınırda ateşle oynamayı bırakın”

Kızıldeniz ve ötesinde gerilimin çok yüksek olduğunu ve kısa sürede kontrol altına alınamaz hale gelebileceğini söyleyen Guterres, İsrail-Lübnan sınırını temsil eden “Mavi Hat” boyunca her gün silahlı saldırılardan endişe duyduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Bu durum İsrail ile Lübnan arasında daha geniş bir çatışmadır.” Gerginlikleri tetikleme ve bölgesel istikrarı derinden etkileme riski taşıyor. Çatışmalar nedeniyle İsrail’in kuzeyinden ve Lübnan’ın güneyinden on binlerce insan yerlerinden edildi ve Lübnan’a insani yardım erişimi kısıtlanmaya devam ediyor. Olanlardan son derece endişe duyuyorum. Bunun basit ve doğrudan olduğunu tüm taraflara hatırlatmak istiyorum, “Mesajı iletmek benim görevim. Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı kararı uyarınca Mavi Hat’ta ateşle oynamayı bırakın, gerilimi düşürün ve düşmanlıkları sonlandırın” dedi.

“Gazze’de gördüklerimizi Lübnan’da göremeyiz ve Gazze’de yaşananların devam etmesine izin veremeyiz.”

Bölgedeki tüm gerilimi azaltacak tek çözümün acil insani ateşkes olduğunu vurgulayan Guterres, “Yeterli yardımın ihtiyaç duyulan yerlere ulaşmasını sağlamak, tutukluların serbest bırakılmasını kolaylaştırmak, daha büyük çaplı bir savaşın alevlerini söndürmek için” dedi. Çünkü Gazze’deki çatışma ne kadar uzun sürerse, “Gerilim ne kadar yüksek olursa gerilim de o kadar büyük olur. Gazze’de gördüklerimizi Lübnan’da göremiyoruz ve Gazze’de yaşananların devam etmesine izin veremeyiz” dedi. – NEW YORK

baliseyhajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu