İş

Google ocak ayına 700 milyon dolar tazminat ödeyerek başladı

2024 yılına işten çıkarmalarla başlayan Google, 2023’te de işten çıkarmalara devam ediyor. Şirket, mühendislik ve donanım gruplarından yüzlerce işçiyi işten çıkarıyor.

Bir ayda 700 milyon dolar tazminat ödedi

Alphabet’in son sosyal haklar raporuna göre Google, geçen yıl şirketin toplu işten çıkarmaları sonucunda çalışanlarına kıdem tazminatı ve kıdem tazminatı için milyarlarca dolar harcadı.

2023 yılı boyunca 12.000’den fazla çalışanı işten çıkardı, bu da iş gücünün yaklaşık %6’sı anlamına geliyor. Google, hasar ve diğer masraflar için 2,1 milyar dolar ödedi. Bu harcamalar 2024 yılında da devam etti. Şimdi ise yılın ilk aylarında 1000’den fazla kişiyi işten çıkaran Google, kasasından 700 milyon dolar çıkardı.

Google’ın neden bunu yapmaya devam ettiğine gelince uzmanlar, şirketin 2023’teki gelir artışının, çalışan sayısını azaltarak maliyetleri düşürmeyi hedeflemesinden kaynaklandığını öne sürüyor.

2023 yılı boyunca 12.000 çalışanın işten çıkarılmasının aşılması

Google CEO’su: Yapay zeka büyümeyi artırıyor

Şirketin CEO’su Sundar Pichai, Gemini Ultra modeline yaptıkları yatırımların istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini ve bunun yapay zeka sayesinde mümkün olduğunu söyledi.

CEO: “Gemini Ultra çok yakında gelecek. “Ekipler şu anda bir sonraki versiyon üzerinde çalışıyor” diyor. İşten çıkarmaların ardından 2023’te görülen büyüme göz önüne alındığında, işletmenin bu yolda devam etmesi mantıklı bir karar gibi görünüyor.

Yapay zeka kullanımının artmasıyla birlikte daha fazla çalışan işten çıkarılma sorunuyla karşı karşıya kalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu