Haber

İBB, Vektörlerle Mücadelede Dinamik Çözüm Çalıştayı düzenledi

İBB Sağlık Müdürlüğü, insanlara ve hayvanlara büyük oranda bulaşan ve salgın durumunda halk sağlığını etkileyen vektörlerle mücadele etmek amacıyla çalıştay düzenledi. Çalıştayda bir konuşma yapan Sağlık Dairesi Başkanı Önder Yüksel Eryiğit, “Kentin vektörlerle mücadelesinde dünyada kullanılan en ileri bilimsel entegre yöntemlerle kontrol ve dezenfeksiyon çalışmaları yürütüyoruz. Vektörlerle uğraşırken; “Doğal dengeyi korumak ve çevre kirliliğine neden olacak faktörleri ortadan kaldırmak için titizlikle çalışıyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sağlık Dairesi Başkanlığı, vektörlerin dünyada ve ülkemizde ekolojik ve çevresel faktörlerin yayılımı ve yoğunluk değişimlerini bilimsel verilerle analiz ettiği “Vektörlerle Mücadelede Dinamik Çözümler Çalıştayı” düzenledi. Şile Engelliler Kampı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayda; Toplantıya İBB Vektörlerle Çalışmalar Bilim Kurulu üyeleri, alanında uzman akademisyenler ve ilçe belediyelerinden vektör birimlerinin temsilcileri katıldı.

İklim değişiklikleri ve bölgesel faktörler gibi değişken parametrelerden kaynaklanan sorunlara yönelik bir sonraki kısa ve orta vadeli eylem planının hayata geçirilmesi amacıyla İBB tarafından düzenlenen bu çalıştayda; Kültürel mücadele-fiziksel çaba, biyolojik-kimyasal çaba, afet ve salgın durumlarda vektörlerle mücadele eylem planı, çevre ve iklim değişikliklerinin geçmişten geleceğe etkisi gibi başlıklarda vektörlerle mücadeleye yönelik hizmetler tüm boyutlarıyla ele alındı. , mücadelede yenilikçi yaklaşımlar ve etkili çabalarla meslek gruplarının oluşturulması.

 

“DÜNYANIN EN İLERİ BİLİMSEL YÖNTEMLERİNİ KULLANIYORUZ”

Toplum sağlığının korunmasına yönelik yürüttüğümüz çalışmaları değerlendirerek geleceğe sağlam temeller atmak adına birçok bilimsel çalışma yürüttüklerini belirten Dr. Öğretim Üyesi Lider Yüksel Eryiğit konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Yerel yönetimlerde bir ilke imza atıyor, kurduğumuz bilimsel danışma kurulları aracılığıyla akademisyenlerimizin desteğiyle çağın gereği olan İstanbul’a yakışır hizmetleri hemşerilerimize sunuyoruz. “Bu hizmetlerin en önemli başlıklarından biri de vektörlerle mücadeleye yönelik çalışmalardır.”

“Kentin vektörlerle mücadelesinde dünyada kullanılan en ileri bilimsel entegre yöntemlerle kontrol ve dezenfeksiyon çalışmalarını yürütüyoruz. Vektörlerle uğraşırken; “Doğal dengeyi korumak ve çevre kirliliğine neden olacak faktörleri ortadan kaldırmak için titizlikle çalışıyoruz.”

 

“VEKTÖRLERLE MÜCADELEDE ORTAK AKIL İLE HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR”

Vektörlerle Mücadelede Dinamik Analiz Çalıştayının moderatörlüğünü yapan ve bir konuşma yapan Prof. Dr. Salih Bülent Alten, halk sağlığı ve vektörlerle mücadele adına yürütülen çalışmaların siyaset üstü bir anlayışla ele alınması gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından tabloların moderatörleri özet sunumlar yaptı. Program İBB Sağlık ve Hijyen Şube Müdürü Uzman Uzman tarafından düzenlendi. Dr. M. Hakan Yılmaztürk’ün kapanış konuşması ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu