Haber

İsrail lobileri engellemeye çalışıyor: Erdoğan’ın ABD ziyaretinde son durum ne?

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti hakkında gelen bir soruya, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin programlanmış bir şey yok” cevabını verdi.

Kirby’nin açıklaması sonrası Erdoğan’ın ABD ziyaretinin iptal edildiği iddia edildi. 

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, daha önce 9 Mayıs’ta olacağı açıklanan ABD gezisiyle ilgili spekülasyonlar sonrası kaynaklarına geziyi sordu; gelen cevabı köşesinde yazdı. 

Hamas lideri İsmail Haniye’nin ziyaretinden sonra ABD’de İsrail lobisiyle bağlantılı bir grubun ziyareti engellemeye çalıştığını hatırlatan Selvi, “Bu ziyaret gerçekleşmeli. Çünkü bizim ABD ile görüşmemiz gereken çok önemli başlıklarımız var” değerlendirmesinde bulundu. 

Selvi; F-16 satışı, F-35’lere yapılan ödemelerin tahlisi, Irak’a yapılacak büyük operasyon, Suriye’deki PKK varlığı, İsrail-İran gerilimi ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi konuların görüşmenin ana başlıklarından olacağını belirterek, İsveç’in NATO üyeliğine verdiğimiz destekle çok önemli bir konjonktür yakaladık, bunu lobilere kurban etmemeliyiz” ifadelerini kullandı. 

TÜRK VE ABD HEYETLERİ MÜZAKERE EDİYOR

Gezi programında son gelişmeleri de aktaran Selvi, yazısında şu ifadelere yer verdi: 

“Son durum şu şekilde;

1- ABD’den gezinin iptaline ilişkin bir bilgi gelmiş değil.

2- Cumhurbaşkanı Erdoğan gezi iptal edilsin diye bir talimat vermemiş.

3- Türk ve ABD heyetleri gezi programını müzakere ediyor.

Bu durumda bana düşen ise her gelişmeyi izleyip, paylaşmak…”

BLOOMBERG: ZİYARET GERÇEKLEŞECEK

Oksijen’de yer alan habere göre de ABD’li Bloomberg, 9 Mayıs’ta yapılması planlanan görüşmenin gerçekleşeceğini yazdı. Haberde şu ifadelere yer verildi: 

“Konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Mayıs’ta Beyaz Saray’da Başkan Joe Biden ile görüşecek. Erdoğan’ın yaklaşan Washington ziyareti, Gazze’de İsrail-Hamas savaşı devam ederken ve İran ile İsrail’in birbirlerinin topraklarına saldırarak daha geniş bir Orta Doğu çatışmasının yaklaşmakta olduğu endişesini yaratmasının ardından gerçekleşiyor.”

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu