Haber

İsveç Başbakanı Kristersson’dan yeni ceza kanunu taslağına ilişkin açıklama

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, 9 Mart’ta mecliste oylanacak yeni yasa tasarısıyla ülkesinin terörle mücadelede Türkiye’ye karşı sorumluluklarını yerine getireceğini söyledi.

Kristersson, İsveç’in başkenti Stockholm’de bir meydana geldikten sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

Kristersson, Türkiye’nin başta PKK olmak üzere terör örgütlerinin faaliyetlerinden büyük ölçüde etkilendiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“İsveç makamları, teröre para toplayan PKK’lılara karşı daha sert tedbirler alıyor. Daha önce terör örgütlerinin İsveç’teki mali faaliyetlerini yeterince ciddiye almıyorduk. Şimdi ciddiye alıyoruz. PKK için para toplayanların para topladığını biliyoruz. çeşitli suç yöntemlerine sahip olduğunu ve bunun terörü finanse ettiğini söylüyor.Hükümetin organize suçla mücadeleye odaklanması PKK’nın işini zorlaştıracaktır.”

Kristersson, 9 Mart’ta İsveç parlamentosunda terörle ilgili yeni bir ceza yasasının oylanacağına işaret ederek, “Bu yasa ile terör örgütlerine katılmak ve terör örgütlerine finansman sağlamak yasaklanacak. Yasa 1 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girecek.” söz konusu.

Kristersson, ülkesinin uluslararası terörle mücadele için bu yasaya ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “İsveç, Finlandiya ve Türkiye’nin ortasında yer alan Üçlü Mutabakat Zaptı, terör örgütleriyle birlikte çalışmayı gerektiriyor. Bu yasa da bunu kapsıyor. Bu yasa ile bizlerin yerine getirdiğimize inanıyoruz. NATO ile ilgili sorumluluklarımız.” sözlerini kullandı.

seydisehirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu