Haber

Kayapa Mahallesi’nde 7 Yıl Sonra Katı Atık Tesisi Yeniden Yapılmak İsteniyor: “Mahalle Halkı Mücadele Edecek”

ZEHRA Değirmenci / SİBEL KHRAMAN

bursa Nilüfer ilçesine bağlı Kayapa Mahallesi’nde, ilçe halkının çabaları nedeniyle 7 yıl önce terk edilen katı atık tesisinin yeniden üretilmesi kararı alındı. Mahalle halkını bilgilendirmek amacıyla yapılan toplantıda konuşan Nilüfer Kent Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Emre Karagöz, “Yer seçimiyle ilgili birçok konu burada dile getirilirken, Kayapa akademik odaların veya üniversitelerin raporlarında ön planda değil. başka noktalara dikkat çekiliyor, ısrarla Kayapa Kuruçeşme noktasının yapılmasını istiyorlar. Bunun sebebini de çok iyi biliyoruz.” “Mali kaygılar ve ekonomiyi biliyoruz. İnsan sağlığı, canlıların yaşamı, bu şehrin paradan, maliyet hesaplarından çok daha değerli olduğunu söylüyoruz. O nedenle bu noktada çöp atmaya karşıyız” dedi.

bursa Nilüfer ilçesine bağlı Kayapa Mahallesi’nde 2016 yılında gündeme gelen ancak mahalle halkının çabaları sonucu üretimine son verilen katı atık tesisi yeniden kurulmak isteniyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 13 Aralık’ta yapacağı ihale öncesinde Nilüfer Kent Konseyi, katı atık tesisinin kayıpları konusunda mahalle halkını bilgilendirdi. Toplantıya CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de katıldı.

Nilüfer Kent Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Emre Karagöz, yapılacak tesisle ilgili olarak şunları söyledi:

“Şu anda Kayapa Kuruçeşme bölgesinde katı atık tesisi yapılması yönünde bir istek var. 2016 yılından bu yana bu konu üzerinde bölge halkı, üniversiteler ve akademik odalarla birlikte çalışıyoruz ve kazandığımız bir dava var. Bu dava sonucunda katı atık tesisi iptal edildi.Dönemin Belediye Başkanı Recep Altepe ve şimdiki Belediye Başkanı Alinur Aktaş bu projenin yapılmayacağını bize bildirdiler.Ancak 2022 yılında hayata geçirmek istediklerini gördük. Burada yer seçimi ile ilgili birçok konuya değinilirken, akademik odaların ya da üniversitelerin raporları Kayapa’yı ön planda tutmazken başka bir noktayla işaret ediliyor, ısrarla istiyorlar. Kayapa Kuruçeşme’yi noktaya getirmek.Bunun sebebini maddi korkular ve ekonomiyi çok iyi biliyoruz.İnsan sağlığı,canlıların hayatı,bu şehrin para ve maliyet hesaplarından çok daha değerli olduğunu söylüyoruz.İşte bu noktada, Biz çöplüğe karşıyız.

“BÖLGE ZATEN MAYINLAR NEDENİYLE YOK OLDU”

Biz 13 Aralık’ta Büyükşehir Belediyesi’nde yapılacak ihaleye kesinlikle karşıyız. O ihale iptal edilene kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bölge zaten maden ve taş ocaklarından ağır zarar görüyor. Zaten çok yoğun bir tır sirkülasyonu var. Biz artık tır yoğunluğunun tır sirkülasyonunun 100 katı olmasına kesinlikle karşıyız. Burada hayatın durması gibi bir durum var. Çünkü geçtiğimiz aylarda ulaşım eğitimi için kullanılan servis ve tırlar kaza yapmış, çocuklar yaralanmıştı. Bu bir örnek olsa da muhtemelen yüzlercesini görüyoruz ve buna karşı çıkıyoruz. Bu çöplüğü sırf kamulaştırma maliyeti düşük diye veya Milli Emlak hazine orman alanı diye su kaynaklarının dibine veya orman içine yapamazsınız. Çöpler üst kata taşınmıyor. Bursa’nın tüm çöplerini Nilüfer’e taşımak aklın, mantığın ve vicdanın ötesindedir. Nilüferliler çöplerini ayırıp çöp üretmemeye çalışıyor ama bugün Bursa’nın tüm çöplerini Nilüfer’e taşımak istiyorlar.

“PROJENİN BAŞARISIZLIK ÖRNEKLERİ VAR”

İnegöl’deki tesisi gezen Kimya Mühendisleri Odası temsilcimiz ve yönetim kurulu üyemiz bunu çok net bir şekilde anlattı. Neresinden bakarsanız bakın tesis sizin elinizde. Sızıntı suyunun nasıl deşarj edildiği, rehabilite edildiği ve saflaştırıldığı açık değildir. Bugün Kayapa gibi devasa bir alana yani 2 bin 200 dönüm alana bu tesisi yapacağım diyorsunuz ama uygulanan örnek başarısız bir örnek. Kağıt üzerine yazıp çizmek çok kolaydır ama bunu doğanın kalbine ve insanların yaşam alanlarına yapmak büyük bir suçtur. Ne şehir ne de halk bu suçu affetmeyecektir. O yüzden yol yakınken bu yanlış projeden vazgeçilmesini istiyoruz.

MUHTAR: “Mücadeleyi bırakmayacağız”

Önerilen projeye karşı olduklarını belirten Kayapa İlçe Muhtarı Ali İhsan Dengiz, şu ifadeleri kullandı:

“2016 yılında bir gün ‘Büyükşehir Belediyesi Kayapa’ya çöp depolama alanı yapıyor’ dediler. ‘Kim yapıyor bunu?’ dedim. Belediyeden bir arkadaş aradı kim aradı bilmiyorum toplantıdan 15 dakika önce aradılar kendi mahallesine marketi getirmiş çöpü bize getiriyor dedim toplantıya giremedik .Bozbey Belediye Başkanımız olmasaydı bizi toplantıya almazlardı.Recep Altepe Belediye Başkanımız bu iş için yeterince uzun yaşamadı.Hocalarımızla akademik odalarda defalarca toplantı yaptık, binlerce topladık. Kayapa’dan imzalar geldi, 7 yıldır bu işle uğraşıyoruz. Mevcut Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile 3 kez görüştük. “Bir toplantı yaptık. Bize ‘bu iş bitti’ dedi. Ben 10 gün önce bu işin çözüldüğünü, bu işi bitirdiğimizi düşünürken, işin rafa kaldırıldığı ortaya çıktı ve yeniden yapmaya başladılar. Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz, Kayapalıyız.”

YEŞİLTAŞ: AKTAŞ’IN ÜSTÜNDE FARKLI BİR AKIL MI VAR?

Kayapa halkına destek amacıyla toplantıya katılan CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, şöyle konuştu:

“Bu noktada yaşam alanlarımıza müdahale ediyorlar. Ağaca, toprağa, suya, her şeye müdahale ediyorlar. Yaşam alanlarımızı tehdit ediyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, biz buraya yapmayacağız dedi. Peki kim var? Bu şehri yöneten Alinur Aktaş mı? Peki onun üstünde bir istihbarat mı var? “Buraya çöplük yapılması talimatını mı veriyorlar? Yani olan şu ki, bunu kendileri bile başaramıyorlar. Burada çok önemli bir şeyin altını çizmek istiyorum. Belediye başkanı bir yerde bir şeyin yapılmayacağına karar vermişse onun üstünde bir istihbarat yoktur. Burası belediye meclisi.” Tutanaklara kaydedildi. Ama gün geldi ve tekrar yapmak için çıktılar. Demek ki birileri talimat veriyor.

“4 buçuk ay sonra şehri ihanet edenlerin elinden alacağız”

Kaynak: ANKA / Yerel

dogansehirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu