Ekonomi

Koç Holding: Ford ve SKO ile niyet mektubu yürürlükte

Koç Holding, Ford ve Güney Koreli şirket SKO ile imzalanan bağlayıcı olmayan niyet mektubunun yürürlükte olduğunu, akü yatırımında alternatiflerin değerlendirildiğini bildirdi.

Holding tarafından KAP’a yapılan açıklamada, Koç, Ford ve SKO arasında imzalanan münhasır olmayan niyet mektubunun halen yürürlükte olduğu, Ford’un bu konudaki yaklaşımında herhangi bir değişiklik olmadığı belirtildi. Koç ile Türkiye’de akü yatırımları yapıyor. Holding, bu kapsamda batarya yatırımının gerçekleşmesi için tüm alternatiflerin değerlendirildiğini söyledi.

Mart 2022’de Koç Topluluğu’nun ortaklıkla Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan pil üretim yatırımına katılımı için iş birliği fırsatlarını değerlendirmek üzere tarafların ön niyetlerini içeren bağlayıcı olmayan bir Niyet Mektubu (MoU) imzalandı. holdingin otomotiv sektöründe ortaya çıkan fırsatları incelemeye yönelik devam eden çalışmaları kapsamında Ford ve SKO kamuoyuna açıklamıştı.

Güney Kore medyasındaki haberler

Güney Koreli elektrikli araç aküsü üreticisi SK On da Türkiye’de Koç Holding ve Ford ile ortaklık kurma kararı almadığını açıkladı.

İsmi açıklanmayan bir kaynağa dayanan Güney Koreli Dong-A Ilbo gazetesi, SK On şirketinin zayıf makroekonomik koşullar nedeniyle anlaşmadan vazgeçtiğini bildirdi.

SK On’dan yapılan yazılı açıklamada, “Mart 2022’deki bağlayıcı olmayan anlaşmadan bu yana Türkiye’de katılım fikrini değerlendiriyoruz ancak şu anda değerlendirme tamamlanmadı. Müzakereleri sonlandırmak için henüz bir adım atılmadı.”

Koç Holding, Ford ve SK On, 2025 yılında üretime başlayacak ve yılda 30-45 gigawatt (GWh) pil üretecek bir fabrika kurmayı düşünüyorlardı.

haberseydisehir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu