Haber

Letonya’nın Ankara Büyükelçisi Peteris Vaivars’ın TTSO Ziyareti

Letonya’nın Ankara Büyükelçisi Peteris Vaivars, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkut Çelebi’yi ziyaret etti.

Ziyarette Trabzon’un ticareti ve sanayisi hakkında bilgi veren Çelebi, odanın çeşitli departmanlarda faaliyet gösteren 10 bini aşkın üyesinin her kıtada iş yaptığını belirtti.

Son dönemlerde somon üretiminde ilerleme kaydettiklerini kaydeden Çelebi, “Lezzetli ve besleyici Türk somonuna büyük talep var ve bu konuda Letonya ile iş birliği yapabiliriz. Sağlık turizminde de büyük hedeflerimiz var. Hazırlanacağız. sağlık turizmi kapsamında uygun paket turlar.Bu kapsamda Letonya ile de işbirliği yapacağız.Çalışmak istiyoruz.İlimizdeki organize sanayi bölgelerinde çok çeşitli üretimler yapılıyor.” terimleri kullandı.

Çelebi, Letonya heyetini ikili ticaret konularını daha geniş bir toplantıda görüşmek üzere Trabzon’a davet etti.

Letonya’nın 1 milyon 800 bin kişilik bir nüfusa sahip olduğuna işaret eden Vaivars, şunları kaydetti:

“Türkiye çok önemli bir turizm destinasyonu. 100 binden fazla Letonyalı Türkiye’yi ziyaret etti. Ancak genelde batı bölgelerine geliyorlar. Trabzon’a gelen vatandaşlarımız çok az. Sağlık turizmi de bir alternatif olabilir. Ayrıca, alternatif enerji, özellikle güneş enerjisi ile ilgili. Beraber de çalışabiliriz. Letonya bilişim ve diğer teknolojik konularda sürekli çalışıyor ve ilerleme kaydediyor. Bu anlamda her türlü işbirliğine açığız.”

Eylül ayında Letonya’da düzenlenecek gıda ürünleri fuarında Trabzonlu firmaları görmek istediklerini belirtti.

Ziyaretin anısına Vaivars, Çelebi’ye ülkesinin doğal güzelliklerinin tanıtıldığı bir fotoğraf albümü hediye ederken, Çelebi de Vaivars’a Trabzon’un coğrafi işaretlerini taşıyan telkari el işlerinden oluşan bir ikram sundu.

Ziyarette Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nevzat Özer de yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu