Haber

Maden Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Tartışmaları Başladı

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Konvansiyonel Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda enerji alanına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Teklif’e ilişkin görüşmeler başladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank başkanlığında toplandı. Varank, teklifin yeni açılımlar getirdiğini, dolayısıyla kurulda yapılan görüşmelerin kıymetli ve kıymetli olduğunu belirterek, “Sektör oyuncularının beklentilerini karşılayacak maddeler var, yeni açılımlar getirecek maddeler de var. Bu anlamda, ” Burada yapacağımız görüşmeler elbette önemli ve değerlidir.”

‘ENERJİ KAYNAKLARINA DAYALI TESİSLER KURMAYI HEDEFLİYORUZ’

Varank, teklife ilk imza atan AK Parti Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu’na söz hakkı verdi. Teklifin 2’si etkili olmak üzere 16 maddeden oluştuğunu kaydeden Çolakoğlu, “Teklifimizin ilk 3 maddesi Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu’nun (UMREK) 4’üncü küme madenleri hariç olmak üzere 1, 2, 3 ve 5’tir. 3213 sayılı Maden Kanunu kapsamında uygulanan raporlama sistemidir.” 1. grup maden işletme ruhsatlarının artık zorunlu olmamasıyla ilgilidir. UMREK’in dünya genelindeki madencilik işletmelerinde gönüllülüğe dayalı olduğu da ortadadır. 1., 2., 3. ve 5. küme madenlerimiz yüzeye yakın, detaylı arama faaliyetleri gerektirmeyen madenlerdir. Bu değişiklikle işletmelerimiz vakit kaybetmeden faaliyet gösterebilecek. Faaliyetlerine daha hızlı başlaması hedefleniyor. Yine kanun taslağımızda yer alan bir maddeyle, içme ve kullanma suyu temin edilen alanlar ile kıyı kanunu kapsamındaki kıyı ve sahil şeritleri hariç olmak üzere, belirlenen alanlarda Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ilan edilecek ve bu alanlar Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı tesisler kurulacak. Kuruluşunu sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

‘BELEDİYELERİN MAKALE KAPSAMINA DAHİL OLMASI ÖNEMLİDİR’

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, ilk üç maddenin madencilik ve enerji yatırımları ile madencilikle ilgili olduğunu hatırlatarak, “Bu maliyet kalemlerinin azaltılması ve bazı bürokratik süreçlerin azaltılması konusunda, uluslararası da içeren kaynak ve rezerv raporlaması yapan maddeleri tanıtacağız. 4’üncü grup madenler dışındaki madenler için zorunlu olmayan standartlar.” İçme ve kullanma suyu barajları dışındaki baraj, göl ve göletlerde güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerinin kurulmasına olanak sağlayacak ve imar planlarını zorunlu olmaktan çıkaracak 4’üncü unsur bizce sorunludur. Bu konuda görüşlerimizi ifade edeceğiz. İmar planlarının zorunlu olmaktan çıkarılması gerçek bir sistem değil. “Kamu kurumu olan belediyelerin de bu unsur içerisinde yer alması önemlidir” dedi.

‘MADDELER TEK TEK DEĞERLENDİRİLMELİ’

İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, tasarının etki analizinin yasal zorunluluk olduğunu belirterek, “Bu uygulamalarda öngörülebilirlik için tüm yasa tekliflerinin etki analizinin yapılması ve bu önerilerin TBMM’ye sunulması gerekiyor. Yani bu teknikte yönetim kurulu üyelerinin etki analizini incelemek için yeterli zaman var.” Yönetim kurulu üyelerine verilmesi gereken önemli bir durumdur. Yol yerine etki analizinin komisyon üyelerine önceden verilmesi bir zorunluluktur, bu da yasama sürecinin kalitesini düşürür. Şunu belirtmek isterim. Lütfen bunu göz ardı etmeyelim. Bu hukuki bir süreçtir. Onun dışında konu ve unsurlara ilişkin önerilerimiz olacak. “Biz de bu önerilerin takipçisi olacağız. Genel olarak enerji verimliliğinin ve projelerin desteklenmesi için belirli kriterlere uymak gerekiyor.”

Teklifin tamamına ilişkin görüşmeler sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu