Teknoloji

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: Türkiye, AB’deki endüstriyel değer zincirlerinde önemli rol oynuyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Belçika’nın başkenti Brüksel’de TÜBİTAK Ufuk Avrupa Proje Pazarı açılışında konuştu. Kacır, ‘Türkiye, stratejik coğrafi konumu, gelişmiş fiziki ve teknolojik altyapısı ve nitelikli iş gücü sayesinde AB’deki endüstriyel değer zincirlerinde önemli bir rol oynuyor.’

Brüksel’de TÜBİTAK Ufuk Avrupa Proje Pazarı’nın açılışında açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, ‘Avrupa Birliği hem ithalatta hem ihracatta en önemli ticaret ortağımız olmasının yanı sıra değerli bir yatırım kaynağımızdır’ dedi. Türkiye’de. Geçen yıl sanayi malı ihracatımız yaklaşık 240 milyar dolara ulaştı. Buna karşılık Türkiye, AB’den 261 milyar dolarlık nihai mamul ithal etti. “Türkiye, stratejik coğrafi konumu, gelişmiş fiziki ve teknolojik altyapısı ve nitelikli iş gücü sayesinde AB’deki endüstriyel değer zincirlerinde önemli bir rol oynuyor” dedi.

‘ODAĞIMIZ SADECE TÜKETİCİ DEĞİL, GELİŞTİRİCİ OLMAK’

Bakan Kacır, Türkiye’nin kritik teknolojileri sadece tüketen değil üreten bir ülke haline gelmek için çalıştığını belirterek, ‘Türkiye son yirmi yılda özellikle üretim, Ar-Ge ve inovasyon alanlarında güçlü bir ekosistem oluşturdu. Odak noktamız sadece kritik teknolojilerin tüketicisi değil, aynı zamanda bu teknolojileri geliştiren, üreten ve ihraç eden bir ülke olmaktır. Sektörlerimizin rekabet gücünü korumak ve çocuklarımıza yaşanabilir bir gelecek sağlamak amacıyla Türkiye, Avrupa Yeşil Anlaşması’nın gelişimini yakından takip ediyor. Akıllı ve elektrikli otomobilimiz TOGG bu yaklaşımın örneğini oluşturuyor. “Türkiye şu anda güneş paneli üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sırada yer alıyor” dedi.

‘DÜNYA BANKASI PROJELERİNE 750 MİLYON EURO DESTEK’

Türkiye ve Dünya Bankası iş birliğiyle geliştirilen iki projeye 750 milyon dolar destek alındığını vurgulayan Kacır, ‘Bu yıl Dünya Bankası ile sektörümüzün yeşil dönüşümünü ilerletmeye yönelik bir Türkiye Yeşil Sanayi Projesi başlattık. . Dünya Bankası ile yapılan bir diğer işbirliği ise Türkiye’deki organize sanayi bölgelerinin verimliliğinin ve rekabet gücünün artırılmasına odaklanıyor. “Bu iki programa toplam 750 milyon Euro destek sağlandı” dedi.

‘İSRAİL-FİLİSTİN SORUNU 7 EKİM’DE BAŞLAMADI’

Bakan Kacır, konuşmasını tamamlamadan önce İsrail-Filistin meselesini de değerlendirdi. İki ülke arasındaki meselenin 7 Ekim’de başlamadığının altını çizen Kacır, ‘Konuşmayı tamamlamadan önce, sorunların çözüm yollarını tartıştığımız bu toplantıda mevcut duruma ilişkin görüşlerimizi bir kez daha paylaşma ihtiyacı hissediyorum. gelecek nesillere insanlık. Aslında Büyükelçimiz Türkiye’nin tutumunu çok doğru bir şekilde paylaştı. İsrail ve Filistin sorunu 7 Ekim’de başlamadı. Devletlerin masum insanlara, sivillere, okullara, çocuklara, hastanelere saldırmaya kesinlikle hakkı yoktur. Ne yazık ki İsrail’in şu anda yaptığı da tam olarak budur. “İhtiyacımız olan şey, insani yardımın Gazze’ye ulaşmasını sağlayacak acil ateşkes ve 1967 sınırlarında iki devletli çözüme yönelik sürecin başlatılmasıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu