Teknoloji

Sevimli bir kediyle başlayan yeni salgın endişesi

Yerel sağlık yetkililerinin açıklamasına göre ABD’nin Oregon eyaletinde yaşayan bir kişi, “çok hasta” evcil kedisinden hıyarcıklı vebaya yakalandı. Böylece 2015 yılından bu yana ilk kez Oregon’da bir bireyde veba bakterisi görüldü.

Veba bakterisi Yersinia pestis, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çeşitli kemirgen türlerinde ve pirelerde bulunabilir. Salgın Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre yılda ortalama yedi kişi vebaya yakalanıyor. Ancak bu ortalama bir rakamdır. Bazı yıllar tek kişide görülürken bazen 17 kişiye bulaşabiliyor.

CDC, vakaların iki bölgede kümelenme eğiliminde olduğunu belirtiyor: Birincisi, Kuzey New Mexico, Kuzey Arizona ve Güney Colorado’yu içeren sıcak bir bölge, ikincisi ise Kaliforniya, uzak Batı Nevada ve Güney Oregon’u içeren başka bir bölge.

Oregon’daki yeni olay neyse ki erken teşhis edildi ve enfeksiyon daha ciddi, sistemik kan dolaşımı enfeksiyonuna (septik veba) dönüşmeden önce hasta tedavi edildi. Ancak NBC News’e konuşan yerel bir yetkili, bazı doktorların, kişinin hastanede tedavi gördüğü sırada öksürüğünün ortaya çıktığını gözlemlediğini söyledi. Bu, solunum damlacıkları yoluyla yayılan, yaşamı tehdit eden ve daha kolay bulaşıcı bir veba şeklidir. pnömonik vebaya doğru ilerleme işareti kabul edilir. Yani hasta vebayı sadece temas yoluyla değil, konuşurken ve nefes alırken de bulaştırabiliyor. Ancak hastanın antibiyotik tedavisine yeterli yanıt verdiği ve kişinin iyileşmekte olduğu bildirildi.

Kedinin nasıl ve neden enfekte olduğu belli değil. Ancak kediler vebaya özellikle duyarlıdır ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın bir enfeksiyon kaynağı olarak kabul edilir. Hayvanlar dışarıda başıboş bırakıldığında pirelerden enfekte olabilirler ve enfekte kemirgenleri öldürüp yiyebilirler. Köpekler pire veya diğer hayvanlardan da enfeksiyon kapabilse de, CDC’ye göre klinik hastalık geliştirme olasılıkları daha düşüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu