Ekonomi

Silah gecikmeleri sürerken Ukrayna çatışmaların şiddetlenmesine hazırlanıyor

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı General Oleskander Pavliuk, önümüzdeki iki ay içinde Rusya ile devam eden çatışmalarda önemli bir tırmanma bekliyor. The Economist dergisine Cuma günü verdiği mülakatta Pavliuk, Rusya’nın Ukrayna’ya silah sevkiyatının yavaşlamasından faydalanabileceği yönündeki endişelerini dile getirdi. Pavliuk, Ukrayna’nın önümüzdeki bir-iki ay içinde gerekli silahları alması halinde savaşın dinamiklerinin değişebileceğini vurguladı.

Cuma günü konuşan Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy de Ukrayna’nın savunmasını güçlendirmek için kilit öneme sahip silahların zamanında ulaşması gerektiğini yineledi. Bu durum, Kongre’deki yasal gecikmeler nedeniyle ABD silah tedarikinin yavaşladığı bir dönemin ardından geldi ve nihayet geçen ayın sonlarında Başkan Joe Biden tarafından önerilen bir yardım paketinin kabul edilmesiyle çözüldü.

Pavliuk’un açıklamaları Rusya’nın Cuma günü kuzeydoğu Kharkiv bölgesinde başlattığı zırhlı saldırıdan hemen önce geldi. Pavliuk Moskova’nın stratejisinin doğu Luhansk ve Donetsk bölgelerindeki aşamalı ilerlemesine odaklanmaya devam edeceğine inanıyor. General ayrıca hava savunma kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve F-16 savaş uçaklarının sağlayacağı takviyenin gerekliliğinin altını çizdi.

Şubat ayında Avdiivka kasabasının ve doğudaki birkaç köyün ele geçirilmesi de dahil olmak üzere Rusya’nın son kazanımlarına rağmen Pavliuk, Chasiv Yar’ın potansiyel kaybını küçümsedi. Kasabayı “düzenli bir kentsel yerleşim” olarak tanımladı ve ele geçirilmesinin belirleyici bir önem taşımayacağını belirtti. Chasiv Yar, Rus taarruzunun hedefi olan Kramatorsk ve Sloviansk gibi diğer kilit şehirlere giden stratejik bir nokta olarak görülüyor.

Pavliuk, doğu cephesine ek olarak, işgalin başında Rus ilerleyişinin püskürtüldüğü başkent Kiev’in de tahkim edilmesinin önemini vurguladı. Ukrayna’nın kalbi olarak sembolik ve stratejik değeri nedeniyle başkentin savunulmasının en önemli öncelik olmaya devam ettiğini vurguladı.

General Pavliuk ile yapılan röportaj, Ukrayna’daki çatışmanın şu anda bulunduğu kritik noktanın altını çiziyor; önümüzdeki birkaç ay, Ukrayna’ya askeri destek akışına bağlı olarak savaşın gidişatını şekillendirme potansiyeline sahip.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu