Haber

Son 10 günde 40 ilde 203 orman yangını meydana geldi

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Son 10 günde 40 ilde 203 orman yangını oldu. Her orman yangınında sadece ağaçlar yanmıyor, tüm ekosistem yok oluyor.”

Bakan Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Son 10 günde 40 ilde 203 orman yangını meydana geldi. Her orman yangınında sadece ağaçlar yanmıyor, tüm ekosistem yok oluyor. Bu suça sebep olmayalım, yeşil vatanımıza hep birlikte sahip çıkalım. Unutmayalım ki orman yangınlarına sebep olanlara önemli yaptırımlar var.”

Öte yandan Yumaklı’nın paylaşımında yer verdiği tabloyla hatırlatılan orman yangınının kabahatleri ve cezaları ise şöyle:

“Orman yangınına tersten dikkat ve özen yükümlülüğüne göre çıkarmanın cezası 3 yıldan 10 yıla kadar hapis. Kasten orman yakmanın cezası 10 yıldan az olmamak üzere hapis ve bin günden 10 bin güne kadar para cezası. Orman yakmak, devletin güvenliğine karşı kurulan örgütün faaliyeti çerçevesinde müebbet hapis ve yirmibin günden 25bin güne kadar para cezasıdır. Orman Kanunu’nun 31-32’si 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve para cezasıdır. Ölüm veya yaralanma halinde bu suçlar için ayrı ayrı cezalar uygulanır” – ANKARA

hinisajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu