Ekonomi

Suudi petrol şirketi Amarco ile Pakistan’daki Greenfield Rafinerisi projesi için işbirliği

İSLAMABAD, 28 Temmuz (Xinhua) — Pakistan’ın önde gelen dört devlet şirketi, ülkenin güneybatısındaki Gwadar bölgesindeki “Greenfield Rafinerisi” projesinde Suudi petrol rafineri şirketi Amarco ile işbirliği yapacak.

Oil and Gas Development Limited (OGDCL), Pakistan State Petroleum, Pakistan Petroleum Limited ve State Holdings Private Limited, OGDCL’nin İslamabad’daki ofisi, Perşembe günü ülkenin petrol bakanlığı tarafından Pakistan’ın başkenti İslamabad Amarco’da bir mutabakat zaptı ( MoU) ile imzalandı.

Açıklamaya göre proje, Pakistan’da bir petrokimya tesisi ile günde en az 300 bin varil ham petrol işleme kapasitesine sahip entegre bir rafineri petrokimya kompleksi kurulmasını öngörüyor.

Açıklamada, entegre rafineri petrokimya kompleksinin; Deniz altyapısı, petrokimya kompleksi, ham petrol depoları ve rafineri tesislerinin yanı sıra boru hattı ilişkisi gibi çeşitli bileşenlerden oluşacağı belirtiliyor.

İmza töreninde konuşan Pakistan Devlet Petrol Bakanı Musadik Malik, projenin ekonomik büyüme, döviz tasarrufu, enerji güvenliği, istihdam olanakları ve sosyal kalkınma yoluyla ülke ekonomisine fayda sağlayacağını söyledi.

habersarkikaraagac.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu