Teknoloji

Yanıcı Bataryalar Çağını Geride Bırakacak Bir Adım Atıldı

Çağ açacak yepyeni bir buluşla beraber araştırmanın içindeki kişilere göre katı hal bataryası çok yakın bir süreçte hayatımızın içine dahil olabilir. Bu teknolojiyi kullanmak için uzak bir gelecek olmayacağı dikkat çekiyor.

Cep telefonlarından elektrikli arabalara varana kadar her şeye güç sağlayan mevcut lityum iyon bataryalar sıvı elektrolitlere ihtiyaç duymakta. Bu bataryaların beraberinde getirdiği çeşitli sorunlar arasında yanıcılık da bulunuyor; yani alev almaları mümkün hale geliyor.

Bu yanıcılığa karşılık araştırmacılar mevcut teknolojide güvenlik gibi bir dizi iyileştirmeyi beraberinde getirebilecek katı hal bataryaları üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ancak bunların da büyük bir dezavantajları ortaya çıkıyor.

Katı hal bataryalarında lityumun bir anot maddesi üzerine yerleştirilmesiyle elektronların hareketleri kullanılarak elektrik üretilebilmekte. Yine bataryalar kullanıldıkça lityumun tükenmesi ile bataryalar performansını ve aynı zamanda dayanıklılığını kaybedebilmekteler.

Geliştirilen Yöntemle Bataryaların, Şarjı Uzun Süre Korunabilecek 

Bu sebeple araştırmacılar, anotları koruyan ve bu maddenin tükenmesini engelleyen yeni bir katman yapmayı başardı.Yapılan testler, bu tabakanın bataryanın performansını korumada işe yaradığını ortaya koyuyor.

Bu tabaka, ‘alttan elektro birikimi’ adı verilen süreçle çalışıyor. Bu yöntem ile lityum metalin, bataryanın kullanımı boyunca verimli bir döngüye girmesini sağlayarak performansını korumasına ve artırmasına imkan veriyor. Araştırmacılar bundan sonraki çalışmaların bataryaların ömrünü ve güç depolama kapasitesini daha da artırması yönüne umutlu bakıyor.

Tüm bulgular Small bilimsel dergisinde yayımlanan ‘Bottom Deposition Enables Stable All-Solid-State Batteries with Ultrathin Lithium Metal Anode’ (Alttan Birikme, Ultra İnce Lityum Metal Anota Sahip Tamamen Katı Hal Bataryalara İstikrar Sağlıyor) adlı başlıklı yeni bir makalede açıklandığı kaydediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu