Haber

Yunanistan Savunma Bakanı’ndan ‘Türkiye’ açıklaması: Varoluşsal bir tehdit

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, yeni savunma tasarısının görüşüldüğü parlamento oturumunda Türkiye’ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Dendias, Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik uzun vadeli tutumunu ‘varoluşsal bir tehdit’ olarak nitelendirdi.

Ankara-Atina arasındaki ‘iyi iklimi’ memnuniyetle karşıladıklarını belirten Dendias, Yunanistan Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Sadece egemenlik haklarına değil, egemenlik statüsüne ve azınlıkların belirlenmesine ilişkin uluslararası anlaşmalara da itiraz eden bir komşu ülke varsa, bu açıkça varoluşsal bir tehdittir. Ülkemizin yasal ve coğrafi sınırları da tehdit altındadır. Son dönemde komşu Türkiye ile var olan düşük tonları ve daha iyi iklimi en mutlak şekilde memnuniyetle karşılamamıza rağmen buna hazır olmalıyız.”

ERDOĞAN-MİÇOTAKİS GÖRÜŞMESİ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmişti. Ankara’yı ziyaret eden Miçotakis’le basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, “Geçtiğimiz yıl 6 milyar dolar gerçekleşen ikili ticaretimizi 10 milyar dolara çıkarma hedefiyle çalışıyoruz” demişti. Başbakan Miçotakis de ikili ilişkilerin olumlu bir seyirde geliştiğini belirtmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu