Ekonomi

ABD Temsilciler Meclisi’nden geçici bütçe tasarısının onaylanması

ABD Temsilciler Meclisi, federal hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısını onayladı.

Enerji, Tarım, Ulaştırma, Konut ve Şehircilik gibi bakanlıklara 19 Ocak’a kadar, Savunma Bakanlığı (Pentagon) dahil olmak üzere hükümetin geri kalanına ise 2 Şubat’a kadar fon sağlayan tasarı, 336 ret oyla kabul edildi. 95.

Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde tasarıya 93 Cumhuriyetçi ve 2 Demokrat milletvekilinin karşı çıkması dikkat çekti.

Öte yandan geçici bütçe tasarısının Temsilciler Meclisi’nden geçmesi, eski Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’nin görevden alınmasının ardından bu göreve seçilen Mike Johnson için bir başarı olarak yorumlandı.

Hükümetin kapanmasını önlemek için ikinci geçici bütçe

Ülkede 2023 mali yılının sona erdiği 30 Eylül’de kabul edilen ve 17 Kasım’a kadar hükümete fon sağlayan geçici bütçenin sona ermesine günler kalırken, yeni tasarının bir sonraki durağı TBMM’den geçti. Temsilciler Meclisi ABD Senatosu olacak.

Geçici bütçe tasarısının ABD Senatosu tarafından onaylanması durumunda yasalaşması Başkan Joe Biden’ın imzasına sunulacak.

Söz konusu tasarı yasalaştığı takdirde, 1 Ekim 2023’te başlayacak 2024 mali yılında hükümetin kapanmasını önleyecek ikinci kesintili bütçe olacak.

Amerikan yasalarına göre Kongre, 1 Ekim’de başlayıp 30 Eylül’de sona eren mali yıl için kalıcı bütçeyi onaylayamazsa aradaki açığın geçici bütçelerle kapatılması gerekiyor. Geçici bütçenin onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal kurumlar, faaliyetlerini geçici olarak durdurur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu