Ekonomi

Bitcoin’de kritik tarih öncesi madencilerden dikkat çeken hamle

CryptoQuant tarafından derlenen verilere göre, Bitcoin madencilerinin dijital cüzdanlarda tuttuğu satılmamış Bitcoin miktarı 2024 yılı başından bu yana 8.400 adet azalarak 1,8 milyon seviyesine geriledi.

Analistler, düşüşün madencilerin kripto varlıklarını sattıklarını gösterdiğini söyledi.

VanEck dijital varlık araştırma başkanı Matthew Sigel, “Madenciler, Bitcoin kazançlarının yarıya düşeceği Nisan ayındaki zorlu zamanlar öncesinde, bilançolarını desteklemek ve büyüme yatırımlarını finanse etmek için daha fazla kripto varlığı satmaya başladı” yorumunu yaptı.

Nisan yarılanması Bitcoin üzerinde baskı yaratıyor

Her dört yılda bir gerçekleşen yarılanma, Bitcoin madencilerinin, karmaşık sorunları çözen ve ağın güvenliğini sağlayan, güce aç bilgisayarlar çalıştırmaları karşılığında aldıkları para miktarının azalması anlamına geliyor.

Yaklaşan yarılanmada ödüller blok başına 6,25 jetondan 3.125 jetona düşecek.

CryptoQuant’a göre, ETF onaylarından bu yana net 3.617 Bitcoin madenci cüzdanlarından Borsalara taşındı.

Madenciler tarafından yapılan satışlar, Bitcoin ETF’lerinin 10 Ocak’ta onaylanmasından bu yana zor durumda olan Bitcoin fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor gibi görünüyor.

Kripto borsası Bitfinex yakın zamanda yayınladığı bir notta, “Madenciler daha verimli madencilik teçhizatlarının satın alınmasını finanse etmek için Bitcoin varlıklarını satıyor gibi görünüyor” diye yazdı.

Sermaye piyasalarına erişimi daha az olan küçük madencilik şirketleri Bitcoin’lerini satarken, büyük firmalar nakit rezervlerini kullanarak farklı kaynaklar yaratıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu