Haber

İçişleri Bakan Yardımcısı: Şehit ve gazilerimizin aidatlarını asla ödeyemeyiz

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, “Her türlü borç ödenebilir ama bir şehidin, gazinin bir damla kanına olan borcumuzu ödeyemeyiz. 365 gün çalışıyoruz, her borcumuzu ödüyoruz ama ödeyebiliyoruz” dedi. O şehit ve gazilerin haklarını asla ödemeyin. Bize bir vatan bıraktılar. O vatanı büyütmek bizim görevimizdir.” .

Bir dizi programa katılmak üzere Çanakkale’ye gelen İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, Çanakkale Savaşları kahramanı Mehmet Çavuş’un ölümünün 60’ıncı yıl dönümü dolayısıyla Biga ilçesinde düzenlenen anma programına katıldı. Programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Turan, “Sektördeki atılımımız mercek altında. Ancak Mehmet Çavuş bize şunu anlatıyor; ‘Ne kadar teknolojik imkan olursa olsun bir kürek bir yürek’ dünyayı değiştirebilir.” Bu yüzden teknolojik gelişmenin yanı sıra inanca, tarihe ve toprağa adalet sağlayan bu anlayışı büyütmek bence en büyük görevimiz. Yollar, köprüler yapıyoruz, yapıyoruz ama en değerli işimiz bu anıları yeni nesillere aktarmak olmalı. nesiller boyu.’Mehmet Çavuş dediğimiz şey, binlerce yıl öncesinden kalma bir hikayemiz değil.. Bunlar dünün savaşları.Bu hatıralar, Cumhuriyetimizin kuruluşu sırasında ödenen bedellerin en somut yansımasıdır. 100 yıl önceki topraklar. Afakik, uzak, hikaye değil. Daha dün oldu. Bu insanların torunları, oğulları burada. Dolayısıyla bu anıları yeni nesillere, gençlere aktarmak en doğrusu. “Bizim büyük bir birikimimiz olmalı. misyon” dedi.

‘ŞEHİTLERİMİZİN VE GAZİLERİMİZİN HAKLARINI ASLA ÖDEMEYECEĞİZ’

Bakan Yardımcısı Turan, Mehmet Çavuşun Seddülbahir’de savunduğu şeyin sadece vatan toprağı olmadığını belirterek, “Mehmet Çavuş o savunmayı yaparken bir milletin kimliğini, değerlerini, inancını savunur ve onu bu günlere getirir. Bu, Cumhuriyet bu kıymetli topraklar üzerinde tesadüfen kurulmadı, Anafartalar’da kuruldu.” Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere pek çok büyüğümüzün anısı ve hikayesi olmuştur. Yahya Çavuş, Seyit Onbaşı ve Mehmet Çavuş’un toplamda çok değerli bir emaneti var. Bu güveni daha ileriye taşımak bizim görevimizdir. Bu kimliği savunmamız gerekiyor. Bu kimliği yaşatmamız lazım. ‘Dün vardı canım, bugün başka şeyler var’ demeyiz. Ayağımızın bir noktası bu milli değerler üzerinde olacaktır. Başka bir tane açabilir miyiz? Mevlana’nın metaforu, pusula örneği. Pusula diyor, sıkıca yapıştır, sonra açabildiğin kadar aç. “Mehmet Çavuş’un hatırasıyla birlikte bu topraklarda bu milli kimliğe, bu ruha sahip olacağız, öyle ki karşı taraf açıldıkça açılacak, büyüyelim, ilerleyelim, genişleyelim ama merkezimiz de öyle olmalı.” Çanakkale ruhu… Atatürk, Yahya Çavuş, Seyit Onbaşı ve Bigalı Mehmet Çavuş, Anafartalar ve Çanakkale’de yedi büyük güce karşı savaşırken bize toprak büyüklüğünde bir emanet emanet ettiler. Bu mirası hep birlikte taşımaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Her türlü borç ödenebilir ama şehit ve gazilerimizin bir damla kanına olan borcumuzu ödeyemiyoruz. 365 gün çalışıyoruz, her borcumuzu ödüyoruz ama şehitlerimizin hakkını asla ödeyemiyoruz. Ve gaziler bize bir vatan bıraktılar, “O ülkeyi büyütmek bizim görevimizdir” dedi.

mericajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu