Haber

İnsan Hakları Kurulu İstişare Toplantısı Bolu’da Yapıldı

İl İnsan Hakları Kurulu İstişare Toplantısı Bolu’da gerçekleştirildi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Etkinlik Merkezi’ndeki toplantıya Vali Erkan Kılıç, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Prof.Dr. Muharrem Kılıç, daire başkanları ve ilgili kurum temsilcileri katıldı.

Vali Kılıç açılışta yaptığı konuşmada, devletin ne kadar güçlü ve modern olduğunun, halkına ne kadar pahalı olduğunun göstergesinin idari yapılanmaları ve insan haklarıyla ilgili çalışmaları olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin özellikle son 20 yılda insan hakları ihlalleri ve insan hakları eğitimi konusunda çok önemli çalışmalar yaptığını anlatan Kılıç, Türkiye’nin bu konuda çok bilinçli bir ülke olduğunu söyledi.

Vali Kılıç, ülkede hiçbir zaman sistematik, bilinçli, programlı, kötü muamele ve insan hakları ihlali olmadığını belirtti.

“Ülkemiz bu noktada gerçekten çok önemli bir konumda. Dünyaya baktığımızda Amerikan polisi çok rahat bir şekilde bir insanı öldürebiliyor. Yani bunu kolluk kuvvetleri yapabiliyor. Diğer ülkelerde de görüyoruz ama bizim Polis ve jandarma başta olmak üzere kolluk kuvvetleri çok hassas, hakları bu kadar.”

TİHEK Lideri Kılıç, kurum olarak insan haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla geçen yıl 12 ilde toplantılar yaptıklarını belirtti.

Amaçlarının insan haklarının korunması ve geliştirilmesi çerçevesinde farkındalık yaratmak olduğuna işaret eden Kılıç, “Temel ve insan hakları konularını, haklarla ilgili güncel konuları konuşma fırsatı yaratmak amacıyla bu etkinlikleri gerçekleştiriyoruz. ve özgürlükler, açık tartışma temelinde.” sözünü kullandı.

Toplantı, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu