Ekonomi

Salesforce, teknoloji sektöründeki işten çıkarmalar nedeniyle 700 kişiyi işten çıkardı

Salesforce Inc. (NYSE:CRM), küresel iş gücünün yaklaşık %1’i olan iş gücünü yaklaşık 700 çalışan azaltacağını duyurdu. Cuma günü bildirilen haber, teknoloji sektöründeki bir başka önemli daralmaya işaret ediyor. İşten çıkarmalara rağmen Salesforce’un şirket genelinde yaklaşık 1000 açık pozisyona sahip olduğu bildiriliyor, bu da işten çıkarmaların istikrarlı bir işgücü ayarlamasının parçası olabileceğini gösteriyor.

Salesforce’taki işten çıkarmalar, pandemi sırasında yaşanan işe alım artışının ardından personel seviyelerinde düşüş görülen ABD teknoloji endüstrisindeki daha geniş bir işten çıkarma eğiliminin ortasında geldi. Amazon (NASDAQ: AMZN) ve Google (NASDAQ: Googlegibi teknoloji devleri de bu işten çıkarma dalgasından etkilendi.

Hafta başında eBay (NASDAQ:EBAY), iş gücünün yaklaşık %9’unu temsil eden yaklaşık 1.000 vakayı ortadan kaldırma planını duyurdu. Benzer bir atılımla Microsoft (NASDAQ: MSFT), Activision Blizzard (NASDAQ:ATVI) ve Xbox bölümlerinden 1.900 çalışanın işten çıkarılacağını duyurdu.

Salesforce daha önce geçen yıl iş gücünü azaltmış, istihdamın %10’unu kesmiş ve bazı ofislerini kapatmıştı. Bu küçülme, şirketin pandemi sırasında aşırı büyümesine bağlandı. Bu aksaklıkların ardından Salesforce, ikinci ve üçüncü çeyrekte gelir artışı bildirilmesi ve yıllık kar tahmininde yukarı yönlü revizyon yapılmasıyla olumlu bir mali geri dönüş yaşadı.

Eylül ayında Salesforce, geçen yılın Ocak ayındaki işten çıkarmaların ardından kar marjlarını artırmak amacıyla 3.000’den fazla kişiyi işe almayı planladığını açıkladı. Salesforce, en son işten çıkarma raporuna ilişkin yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu