Ekonomi

Ticari araç sürücüleri için yaş şartı 1 yıl daha uzatıldı

Ticari araç sürücülerine ilişkin karara göre, Kovid-19 salgını gibi nedenlerle yük ve yolcu taşımacılığında sürücü ihtiyacının karşılanması amacıyla 69’a çıkarılan yaş sınırı uygulaması, normalleşme süreciyle birlikte artan ticaret hacmiyle devam ediyor. Ticaret koridorlarındaki değişiklikler ise bu yılın sonuna kadar uzatıldı.

Dünyada ve ülkede yaşanan Kovid-19 salgını sonrası normalleşme süreciyle birlikte ticaret hacminin artması nedeniyle sektörde mesleki yeterlilik belgesine sahip sürücü ihtiyacının karşılanmasına yönelik geçici bir düzenleme yapıldı. Ticari yük ve yolcu taşımacılığı yapan mesleki yeterlilik belgesine sahip sürücüler için 66 olan yaş sınırlaması, 31 Aralık 2023 tarihine kadar “69 yaşını doldurmamış olmak” olarak değiştirilerek yürürlüğe girdi.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI VE KAHRAMANMARAŞ SALGINININ ETKİSİ

Bu süreç devam ederken Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle ticaret koridorlarının değişmesiyle ülkede kara yoluyla ticari taşımacılık arttı. Bu süreçte şoförlerin makul bir ilişki olmadan vize almakta zorluk yaşaması nedeniyle vizeli şoförlere ihtiyaç duyuldu.

Ayrıca 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin sürücü eğitimlerini olumsuz etkilemesi sonucu sektörün ihtiyaç duyduğu yeni sürücü temini yetersiz kaldı.

Bu kapsamda kara yoluyla ticari taşımacılık faaliyetlerinde yaşanabilecek aksaklıkların önlenmesi amacıyla düzenlemenin süresi 2024 yılı sonuna kadar uzatıldı.

DİJİTAL TAKOGRAF KARTLARI DA YENİLENECEK

Yönetmelik kapsamında SRC türü (SRC-5 hariç) Mesleki Yeterlilik Belgesi süresi dolan veya dolacak olan ve bu yönetmelik kapsamında ilk kez başvuru yapacak olan sürücüler, Sürücü tipi sağlık raporu ve psikoteknik değerlendirme raporu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na iletilecektir.

Daha önce başvuruda bulunan ve yönetmelik gereği mesleki yeterlilik belgesi süresi geçen yıl sonuna kadar uzatılan sürücülerin, ikinci bir başvuruya gerek kalmaksızın bu yıl sonuna kadar uzatılması sağlandı. Mesleki yeterlilik belgesi süresi yeniden uzatılan sürücülerin dijital takograf kartları da yenilenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu